Turistické tipy

Zaujímavosti regiónu

Železnica Oravská Lesná (28km)

Kysucko - oravská lesná železnica vznikla spojením dvoch spočiatku samostatných železníc - Kysuckej lesnej železnice (KLŽ) a Oravskej lesnej železnice (OLŽ). Vybudovanie spojovacej trate cez sedlo Beskyd systémom úvratí bolo technicky pozoruhodným riešením, nemajúcím v Európe obdoby. Po ukončení prevádzky v r.1972 bola väčšina trate i mobiliáru zlikvidovaná.

Úsek Chmúra - sedlo Beskyd - Tanečník bol vyhlásený za národnú technickú pamiatku a pod správou Kysuckého múzea v Čadci je prevádzkováný v rámci skanzenu Múzea kysuckej dediny ako Historická lesná úvraťová železnica (HLÚŽ).

(čítajte viac)

Orloj Stará Bystrica (35km)

Slovenský orloj po svojom dokončení patrí nielen medzi pozoruhodnosti obnoveného rínku (spolu so Zbojníckou baštou, fontánou, zbojníckym kameňom), ale patrí medzi jedinečné objekty v rámci Slovenska.

Ide o prvý orloj na Slovensku, pretože má všetky atribúty, ktoré sa pre existenciu orloja vyžadujú. V roku 2007 pristúpila Obec Stará Bystrica s architektami Ing. Arch. Ivanom Jarinom a akademickým sochárom Viliamom Loviškom k zmene projektovej dokumentácie a následne došlo k prebudovaniu nosnej konštrukcie orloja.

(čítajte viac)

Rajecká Lesná – najväčší z dreva vyrezávaný betlehem (59km)

Nádherná expozícia nezobrazuje iba Kristovo narodenie v meste Betlehem a jeho život, ale aj dejiny slovenského národa. Scéna Božieho narodenia sa nachádza uprostred diela a je začlenená do obce Rajecká Lesná. Okolo nej sú zastúpené všetky slovenské regióny svojimi najznámejšími miestami a pamiatkami. Hrady Devín, Bratislava, Trenčín, Orava, katedrály v Nitre, Trnave, Spišskej Kapitule, Košiciach a ďalšie.

V pozadí sa týči Kriváň, jeden z tatranských štítov, ktorý je symbolom slovenskej krajiny. Celé dielo je 8,5 m dlhé, 2,5 m široké a 3 m vysoké. Spolu je tu rozmiestnených cca 300 postáv, z ktorých sa polovica pohybuje. Slávnostné verejné otvorenie sa uskutočnilo 26. novembra 1995, kedy bola sprístupnená prvá časť - oblasť Stredoslovenského kraja, pričom v nasledovných dvoch rokoch sa dielo skompletizovalo doplnením Západoslovenského a Východoslovenského kraja.

(čítajte viac)

Vlkolínec – živý skanzen ľudovej architektúry (50km)

Vyše 40 drevených domčekov zo 16. až 19. storočia prirodzene vsadených do nádhernej a nepoškvrnenej prírody sú skutočným balzamom na dušu. Ako žili, kto boli, čím sa zaoberali, v akých hrncoch a ako varili, na čom spávali naši predkovia? Práve na tieto otázky ponúka zachovalá autentická dedina Vlkolínec konkrétne odpovede.

(čítajte viac)

Vychylovka - Nová bystrica (20km)

Je miestna časť obce Nová Bystrica, v okrese Čadca. Leží v Kysuckej vrchovine, v podcelku Bystrická brázda, v údolí potoka Vychylovka a v jej bočných dolinách, v nadmorskej výške 610 m n. m. Súčasťou Vychylovky sú viaceré osady, jednou z najväčších je Podrycierová (670 m n. m.).

Celé územie Vychylovky leží na území CHKO Kysuce a v okolí sa vyskytujú viaceré prírodné pozoruhodnosti: slatinisko Chmúra, tzv. Vychylovské skálie (PP) a Vychylovské prahy (PP) s odkryvmi flyšového pásma.

(čítajte viac)

Zuberec (60km)

Je obec na Slovensku v okrese Tvrdošín, v regióne Orava. Nachádza sa 30 km od poľsko slovenských hraníc - Chochołów – Suchá Hora. Rozkladá sa v Studenej doline v Západných Tatrách. Nachádza sa tu významné lyžiarske stredisko Zverovka - Spálená, ktoré sa rozprestiera v Spálenej doline a Roháčskej doline. Nachádza sa tu aj Múzeum oravskej dediny.

(čítajte viac)

Čičmany – ľudová architektúra (72km)

V kotline Strážovských vrchov sa v najvyššie položenej obci v Žilinskom okrese, v obci Čičmany, skoro pri prameni rieky Rajčianky, rozprestiera prírodné múzeum.

Táto obec je zaujímavá unikátnou starobylou architektúrou, pre ktorú sú typické maľované zrubové drevenice. Aby sa táto kultúra zachránila a uchovala aj pre ďalšie generácie, bola časť obce v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. V obci sa dodnes pestujú ľudové tradície. Technikou nazývanou geometrická ornamentika sa tu vyšívajú nielen obrázky a obrusy, ale i prekrásne kroje.

(čítajte viac)

Bojnice – zámok a zoo (95km)

Zámok

Bojnický zámok je jedným z najstarších a najvýznamnejších slovenských hradov. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského opátstva.

Pôvodne bol dreveným hradom a vyvinul sa zo staršieho hradiska. Postupne v priebehu 13. storočia bol budovaný z kameňa ako majetok rodu Poznanovcov. Koncom 13. storočia sa Bojníc zmocnil uhorský veľmož Matúš Čák Trenčiansky, po ňom sa v Bojniciach ako majitelia vystriedalo niekoľko šľachtických rodov.

(čítajte viac)

Zoo

ZOO Bojnice existuje od roku 1955. V samotnej ZOO sa nachádza 355 druhov zvierat, spolu 1826 jedincov. Hneď za vstupnou bránou si môžete prezrieť vtáky, napríklad sovy, v ďalších častiach ZOO je aj orol, sup a sokol.

Prostredie bojnickej ZOO spríjemňujú jazierka, na ktorých majú svoj domov labute a kačice. Pre medvede je vyčlenený veľký priestor, návštevníci ZOO sú od medveďov oddelení vysokými stenami, spoza ktorých sa môžu na ne pozerať. Po schodoch, ktoré sa nachádzajú medzi obydliami medveďov, sa dostanete do horného priestoru ZOO, kde sú šelmy, napríklad leopard perzský, jaguár alebo rys. Vpravo za areálom medveďov je vivárium, kde sú umiestnené plazy a ryby.

V bojnickej ZOO je rekonštruovaný presklený areál pre rôzne druhy opíc, napríklad orangutany, alebo mačiaky. V ďalšej časti ZOO sa nachádza vtáctvo, pávy, plameniaky a papagáje, nájdete tu aj aru modrožltú alebo zelenokrídlu. V prechádzke po ZOO Bojnice môžete ďalej pokračovať veľkým alebo malým okruhom, kde sa nachádzajú zebry, ťavy a iné zvieratá.

(čítajte viac)

Vysoké Tatry – horská turistika (113km)

Pohorie Vysoké Tatry sa nachádza na severnej časti Slovenska, na hranici s Poľskom. V roku 1949 boli vyhlásené za prvý národný park na Slovensku (TANAP) a roku 1993 boli spolu s poľskou časťou Tatier vyhlásené organizáciou UNESCO za "Biosférickú rezerváciu Tatry".

Vysoké Tatry vznikli v treťohorách zdvihom žulového masívu nad úroveň terénu a súčasnú podobu nadobudli činnosťou ľadovcov v štvrtohorách. Touto horotvornou činnosťou vznikli charakteristické skalné vrcholy (Gerlachovský štít, Kriváň, Rysy, Lomnický štít), hlboké ľadovcové doliny (Mengusovská dolina, Veľká a Malá Studená dolina), morény a plesá (Štrbské pleso, Skalnaté pleso).

V oblasti sa nachádzajú obce s historickými pamiatkami Kežmarok, Spišská Sobota, Poprad) a turistické strediská (Starý Smokovec, Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica, Ždiar) s možnosťou ubytovania. Z ubytovacích stredísk je možné robiť celodenné výlety do širšieho okolia (Nízke Tatry, Pieniny, Slovenský raj, Levoča, Chrám sv.Jakuba, Spišský hrad, Plejsy).

(čítajte viac)

Zoznam

Kultúrne podujatia
Turistické trasy
Hrady a zámky
Jaskyne
Zaujímavosti regiónu