Terchová

Obec Terchová leží na úpätí Národného parku Malá Fatra a je rodiskom známeho ľudového hrdinu Juraja Jánošíka (1688 - 1713), Adama Františka Kollára (1718 – 1783.) Nachádza sa tu množstvo kultúrnych pamiatok ako napr. kostol sv. Cyrila a Metoda (Patrí k najkrajším stavbám na Slovensku a je najväčším chrámom zasväteným sv. Cyrilovi a Metodovi v Strednej Európe.), drevený vyrezávaný betlehem (zachytáva biblické výjavy a aj život v Terchovej v minulých storočiach), socha Jánošíka (Bola odhalená pri príležitosti 300. výročia od smrti terchovského rodáka Juraja Jánošíka) a múzeum Juraja Jánošíka v Terchovej.

V Terchovej sa každoročne koná medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni, ktorý je najväčším hudobným festivalom na Slovensku. Okrem toho sa v obci Terchová organizujú aj ďalšie kultúrno - spoločenské podujatia ako napríklad: Cyrilometodské dni, Preteky gazdovských koní, Kosenie kosou, Terchovský Budzogáň, country fest Rozmarín, poľovnícke dni sv. Hurbana a iné.

V lete sú vyhľadávané túry do Vrátnej doliny, ktoré vedú na hrebene Veľkého Rozsutca (1 610 m n. m.), Veľkého Kriváňa (1709 m n. m.) a mnoho ďalších. Zaujímavé sú aj skalnaté masívy – Tiesňavy so Zbojníckym chodníkom a Jánošíkové diery. Z Vrátnej doliny je turistický chodník, ktorým prejdete cez Veľký Rozsutec do Zázrivej - Bielej. Taktisto aj Malá Fatra sa vyznačuje veľkým množstvom turistických chodníkov.

V zimnom období je Vrátna dolina vyhľadávaným strediskom zimných športov. Sú tu výborné podmienky na zjazdové lyžovanie, bežecké lyžovanie, snowboarding a zimnú turistiku s garanciou 120 dní snehu. Vrátna dolina ponúka lyžiarom lyžiarske vleky a sedačkové lanovky. Lyžiarské trate sú upravované a časť z nich je umelo zasnežovaná. Možnosť večerného lyžovania určite uspokojí aj najnáročnejších lyžiarov. Taktiež sa tu konajú súťaže ako Cena Malej Fatry, Európsky pohár snowboardingu.

Cykloturistika – medzi najfrekventovanejšie cykloturistické trasy patria: Terchovsko – Zázrivká 20 km, Terchovsko – Kysucká 29km, Zázrivsko – Kopaničiarska 10 km, Hornotižianska 5,5 km, Jánošíkovská 14 km, Vrátňanska 6 km, Štefanovska 2 km

Terchová je rodiskom viacerých významných osobností slovenskej histórie, ale i súčasnosti. O slovenskom národnom hrdinovi Jurajovi Jánošíkovi (1688 - 1713)