Cykloturistika

Na bicykli môžete merať väčšie vzdialenosti a spoznávať tak širší okruh krajiny. Program pre cykloturistiku, napr.: Terchová - Zázrivá - Hoľa (20km), Terchová - Káčerovci - Hoľa (29km), Zázrivá - Šípková (10km), Terchová - Stará Dolina (6km), Lúčky - Štefanová. Trasy pre cykloturistiku vedú cez zaujímavé prírodné aj historické oblasti Zázrivej a Terchovej. Trasy sa vyznačujú hodne členitým terénom, ktoré sú určené najmä pre náročnejších cyklistov. Voľným pohybom po chotári je možno spoznať to, čo sa nepodarí pri bežnej obhliadke terénu. Trasy Vám ponúknu nádherné výhľady na prekrásnu scenériu pohoria Malá Fatra.

Vyznačené cykloturistiscké mapy:


Lyžiarské strediská

Zázrivá Havrania - SKI Kozinec (7km)

Lyžiarsky areál Ski centrum Kozinec Zázrivá, nájdete v osade Havrania. Príjazd je 3km z centra obce Zázrivá, parkovisko je pod svahom. Zázrivá je vzdialená 40 km od Žiliny, Martina, alebo Ružomberka, 20 km od Dolného Kubína, 10 km od Terchovej. Priamo v areáli Skicentra je možné ubytovanie v Drevenici Kozinec alebo v blízkosti Ski-centra v Perníkovej chalúpke.

Malá Lúčivná (2km)

Lyžiarske stredisko Malá Lúčivná (502 m n. m) leží v predhorí Malej Fatry, v Zázrivskej doline 2 km od Zázrivej. Lyžiarske terény sú na severovýchodných svahoch a sú vhodné pre začínajúcich aj náročných lyžiarov. Najmä vo februári a marci má stredisko dostatok slnečných dní. Dopravu lyžiarov v stredisku zabezpečuje sedačková lanovka dĺžky 1375m a prevýšením 504m s prepravnou kapacitou 980 osôb/hod. a tri vleky. V okolí lyžiarskeho areálu Malá Lučivná sú možnosti bežeckého lyžovania, lyžiarskej turistiky, sánkovania a snowboardingu.

Kubínska Hoľa (22km)

Jedným z najvyhľadávanejších lyžiarskych stredísk na Slovensku je Kubínska hoľa ktorá sa nachádza v blízkosti Dolného Kubína. V stredisku s nadmorskou výškou 720 m a 1396 m je k dispozícii štvormiestna sedačková lanovka a 8 lyžiarskych vlekov s prepravnou kapacitou 7000 pasažierov za hodinu. Celková dĺžka upravovaných zjazdových tratí je 13 km. V stredisku sú k dispozíci aj upravovné bežecké trate a ich celková dĺžka je10km.

Gavúrky Terchová (7km)

Lyžiarske vleky Gavurky sa nachádzajú v neďaleko centra obce Terchová v časti Biely Potok. Ponúkajú nenáročné lyžiarske zjazdovky s 2 vlekmi a s technickým snehom. Dĺžka vlekov je 300 m 200 m, kapacita 450 osôb/hodina.

Malinô Brdo - Ružomberok (30km)

Lyžiarske stredisko SKIPARK Ružomberok sa rozprestiera na úbočiach Veľkej Fatry nad mestom Ružomberok v nadmorskej výške 545 až 1209 m.n.m. Od centra mesta je vzdialené asi 2 km. Vstupnou bránou do strediska je Hrabovo, odkiaľ vedie lanová dráha na Malinô Brdo.Mesto Ružomberok tvori centrum turisticky atraktivneho regionu Dolny Liptov. Lyžiarsky areál Skipark Ružomberok je známy svojou výbornou geografickou polohou, pretože mesto Ružomberok leží na hlavnom cestnom ťahu, pričom je možné využiť aj letiská v Poprade a perspektívne v Žiline. Približne 12 km od mesta sa nachádza moderné termálne kúpalisko Bešeňová, ktoré poskytuje svoje služby počas celého roka, teda aj v zimnom období, čo pre našich návštevníkov predstavuje zaujímavé spestrenie po celodennej lyžovačke.

Skipark Racibor ( 26 km)

Lyžiarske stredisko, ktoré sa nachádza v prekrásnej prírode Oravy na trase z Dolného Kubína k Oravskej priehrade, iba 1 km od vyhľadávaného turistického centra Oravský podzámok.

Vrátna - FreeTimeZone (16 km)

Stredisko Paseky je ideálnym miestom pre rodinnú lyžovačku. Bezplatné parkovisko priamo v stredisku má kapacitu 300 parkovacích miest. Svoje služby tu ponúkajú 3 lyžiarske a snowboardové školy, lyžiarske a snowboardové škôlky, požičovne lyžiarskej výstrojei lyžiarske a snowboardové servisy. V stredisku sa nachádzajú nové centrálne pokladne, multifunkčná budova s reštauráciou, Apréz - ski bar, dva bufety aj predajňa suvenírov. Stredisko Paseky je obľúbeným miestom tréningov slovenskej zjazdárky Veroniky Zuzulovej.
Zjazdové trate s celkovou dĺžkou 3,3 km so 100% technickým zasnežovaním aseverozápadnou expozíciou ponúkajú športové vyžitie pre začiatočníkov, pokročilých i veľmi dobrých lyžiarov a snowboardistov. Celková prepravná kapacita 4.-sedačkovej lanovky a 3. vlekov je viac ako 4 000 osôb za hodinu. Pravidelne upravovaný svah slúži aj na večerné lyžovanie každú stredu, piatok a sobotu. Na Pasekách sa každoročne konajú medzinárodné preteky v alpskom lyžovaní a snowboardingu.


Kúpaliská

Relaxačno - informačné centrum Terchovec (10km) - Terchová

Nachádza sa tu žiadaný terchovský vodný svet. Obsahuje plavecko-relaxačný bazén (17,5x7x1,1-1,5), detský bazén, masážno-relaxačný bazén, vaňové vírivky, fínske sauny, parnú saunu, mokrý "barík" pre doplnenie tekutín, fitness a miestnosť na cvičenie aerobiku, kalanetiky a pod. V tejto časti je i možnosť masáže.

Aquarelax - Dolný Kubín (17km)

Okrem plavárne sa môžete tešit aj na velký relaxačný bazén, vírivky, masážne sprchy, divokú rieku, hojdací záliv, detský bazén, tobogány, ci šmýkalku. Súcastou areálu sú aj reštaurácie, fitness a rehabilitačné centrum. V blízkosti Aquarelax - Dolný Kubín sa nachádza známe a jedno z najväčších lyžiarskych stredísk - Ski Kubínska Hola. Aquapark má v bazénoch len cistú priezracnú vodu, ktorá je na rozdiel od minerálnych vôd šetrná ku pokožke a plavkám, a teda vhodná pre všetkých - mladších, ci starších.

Aquapark Tatralandia (54km) - Liptovský Trnovec

Ponúka 11 bazénov s termálnou minerálnou vodou (z toho 8 celoročných), 28 tobogánových dráh a šmýkačiek (z toho 9 celoročných), keltský saunový svet Tatra-Therm-Vital a komplex masáží, kúpeľov, zábalov a iných liečebných a relaxačných procedúr Wellness Paradise.

Thermal park Bešeňová (48.5km)

  • areál sprístupnený v roku 2006, vhodný pre všetky vekové kategórie

  • všetky vnútorné bazény sú z antikora s priezračnou ohrievanou vodou

  • veľký plavecký s chŕličmi

  • relaxačný bazén so sedacími lavicami a masážnymi tryskami

  • detský bazén s vodným ježkom a hríbikom

  • vnútorný atnikorový tobogan

  • teplota vody 27 - 39 °C

  • bazény otvorené celoročne

Meander Park - Oravice (55km)

Oravice sú známou lokalitou s prírodnou geotermálnou vodou. Voda vyviera z hĺbky viac ako 1600 m a dosahuje teplotu 57°C. Termálna voda je zloženia sírnato - vápenato - horečnatá s obsahom železa. Má liečivé účinky na choroby pohybového ústrojenstva, močových ciest a obličiek.

Kúpele Lúčky - Lúčky (18 km)

Kúpele Lúčky patria medzi najstaršie kúpele na Slovensku, nachádzajú sa 14 km od Ružomberka. Na rozhraní Oravy a Liptova, v prekrásnom prostredí Chočských vrchov nájdete tiché rodinné prostredie, kvalifikovaný príjemný personál a liečivú vodu vhodnú na liečbu ženských ochorení, chorôb pohybového ústrojenstva, nervových ochorení a chorôb z povolania. Poskytovaním kvalitných služieb sa kúpele dostali do povedomia mnohým klientom, ktorí vyskúšali ich ponuku a opätovne sa tam s radosťou vracajú, pretože kúpele sa držia hesla: "Najlepšia reklama je spokojný klient".

Rajecké Teplice (45km)

Po roku 1996 prešli kúpele rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá zmenila kúpele na nepoznanie a vytvorila z Rajeckých Teplíc atraktívne miesto pre trávenie tak liečebných ako aj relaxačných wellness pobytov. Termálne pramene typu akratoteriem s 38°C termálnou vodou sa využívajú v balneologickom stredisku v Kúpeľnom dome Aphrodite na liečenie zápalových aj degeneratívnych chorôb pohybového ústrojenstva, kĺbov, chrbtice, nervových chorôb i chorôb z povolania. Balnelogické stredisko vybavené najmodernejšími diagnostickými a terapeutickými prístrojmi ponúka celý rad procedúr.

Liptovská Mara (60km)

Vodná nádrž Liptovská Mara ponúka široké možnosti pre vodné športy, ako napr. jachting, surfovanie, windsurfing, člnkovanie, jazdu na vodných skútroch, vodné bicyklovanie.

Na jej severnom brehu pri autocampingu Liptovský Trnovec nájdete jachtársky klub, ako aj požičovňu vodných bicyklov a člnov. Hostia tu môžu využiť aj školu windsurfingu.

Liptovská Mara má aj vhodné podmienky na potápanie. Najvhodnejšie obdobie pre potápanie je máj, jún, keď viditeľnosť dosahuje cca 4-8 m, priemerná viditeľnosť 2-4 m.

Oravská priehrada (54km)

Patrí medzi obľúbené turistické strediská v regióne Orava. Každoročne tu prichádzajú tisícky turistov. V lete je turistami najvyhľadávanejšia južná a západná časť priehrady v okolí mesta Námestovo. Na jej brehoch rekreačná oblasť s možnosťami kúpania, jachtingu, vodných bicyklov, člnkov, surfingu a iných vodných športov. V lete vyhliadkové plavby loďou okolo ostrova. Najvýznamnejšími rekreačnými strediskami sú kemp s plážou na Slanickej Osade, prístav a pláže pri Námestove a Troch Studničkách. Na Slanickom ostrove umenia, uprostred priehrady, sa nachádza slanický rímskokatolícky kostol Povýšenia sv. Kríža postavený v 18. storočí. V súčasnosti je v kostole inštalovaná stála expozícia oravského ľudového umenia, plastiky a maľby. Na ostrove je aj lapidárium. Pre rybárov ponúka lov zubáča, kapra, šťuky a hlavátky.


Kultúrne podujatia

Preteky gazdovských koní - Terchová 

netradičná súťaž nielen pre chovateľov koní, ale hlavne pre divákov, preteky sú spojené s prehliadkou fašiangových masiek a zvykov kraja

Majstrovstvá Slovenska v kosení - Terchová 

atraktívna súťaž, kde okrem samotnej súťaže v kosení prebiehajú rôzne divácke súťaže, preteky sprevádza terchovská hudba

Jánošíkove dni -  Terchová 

medzinárodný folklórny festival sa koná za účasti umelcov zo zahraničia i domova, festival je spojený s prezentáciou ľudového umenia, súčasťou je slávnostný koncert v terchovskom Kostole, vozový sprievod furmanov a muzík, veselice, kolotoče a rôzne púťové atrakcie

Cyrilometodské dni - Terchová 

Cyrilometodské dni v Terchovej sú venované kresťanskej kultúre, navodia duchovnú atmosféru a pripomenú pamiatku solúnskych bratov

Cykloturistický prechod zázrivským chotárom - ZÁZRIVÁ 

HLAVNÁ TRASA
ŠTART z centra pred Kultúrnym domom - po 800m doprava do osady Dolina - po 645m doľava na Bôrik - na horizonte doľava k vysielaču - chodníkom traverz ponad hl.cestu - cez hl.cestu na lávku ponad rieku- po panelovej ceste ku družstvu - na Dudovú pod Pavláškovú ku žlebom - doprava zjazd smerom k Rakytovej  okolo chalúp u Matúšov - zjazd do Plančov - doľava na lesnú cestu do Čremoša - na horizonte na sklade dreva doprava na lesnou cestou na Folvarok - zjazd na cestu z Čremoša - doprava po ceste na rázcestie pred Bielou - 1200m po asfaltovej ceste do Bielej k autobusovej zástavke - doprava do sedla Príslop nad Bielou - zjazd 350m - doľava na poľnú cestu - po lúke a poľnej ceste do Veľkej Petrovej - doľava hore poľnou cestou k salašu - pod Malý Rozsutec - zjazd na Rovnú Horu - cez hlavnú cestu ďalej po poľnej ceste pod Pupov - na plynovode doprava - do osady u Miškov - zjazd ku krížu - doľava po modro značenej cyklotrase - na hlavnú cestu do Doliny - doprava na rázcestie Dolina/Ráztoky - doľava do Ráztok - na Grúne - v prudkej ľavotočivej zákrute pri osamelej chate rovno na poľnú cestu - okolo kaplnky - po zelenej turistickej značke zjazd - okolo cintorína - pred domom Charitas doprava - ku kultúrnemu domu kde je CIEĽ. Trať bude vyznačená práporkami, šípkami na ceste a v neprehľadných miestach a ostrých zákrutách červeno bielym lemovaním.

PARAMETRE HLAVNEJ TRASY: Dĺžka cca 35,5 km; výškové metre - 1412m; čas 4 - 6 hod.; max. výška na trati - 898m; min. výška na trati - 568m

Martinské hody - TERCHOVÁ 

oprášenie starodávnych tradičných terchovských hodov trojdňové podujatie nadväzujúce na bohaté tradície pri oslavách sv. Cyrila a Metoda - ako patróna terchovskej farnosti

Jasličková slávnosť - TERCHOVÁ 

Zaujímavý terchovský muzikál oslavujúci narodenie Ježiša Krista

Zázrivský diferák - ZÁZRIVÁ 

Nezvyčajná súťaž doma robených traktorov

Zázrivské dni - ZÁZRIVÁ 

dni Zázrivej sú už každoročne oslavou nielen obce, ale aj spojitosti tradície a súčasnej kultúrnej moderny.


Turistika

Vrátna dolina - Terchová - Malá  Fatra

V stredisku Vrátna dolina, v pohorí Malá Fatrea, sa nachádza viacero lyžiarskych stredísk (Paseky, Poludňový grúň, Príslop, Oštiepková mulda a Chleb) s umelo zasnežovanými lyžiarskymi svahmi s dobrými podmienkami pre zjazdové lyžovanie, beh na lyžiach, snowboarding, skialpinizmus ale aj snowtubing a paragliding. V závere Starej doliny sa nachádza Chata Vrátna so sedačkovou lanovkou na Chleb odkiaľ je jednoduchý prístup na hlavný hrebeň pohoria Malá Fatra z možnosťou prechodu do obce Zázrivá - Biela. Vrátna dolina je turistickým srdcom pohoria Malej Fatry. V lete je možné vybrať si z hustej siete značkovaných turistických chodníkov niekoľkých obtiažností. Hrebeňové túry uľahčia lanovky do Snilovského sedla a na Grúň. Strediskom turistického ruchu vo Vrátnej je bývalá pastierska osada Štefanová, z druhej strany Veľkého Rozustca leží Zázrivá - Biela. Vrátna dolina je súčasťou Národného parku Malá Fatra. Vrátna dolina ponúka ideálne podmienky na cykloturistiku. V oblasti Vrátnej je veľké množstvo ubytovacích a stravovacích možností. Z Terchovej do Vrátnej doliny vedie cyklotrasa.

Veľký Rozsutec

Je to charakteristický rozorvaný skalnatý vrch v severnej časti hlavného hrebeňa Krivánskej Malej Fatry. Veľký Rozsutec sa stal symbolom pohoria Malá Fatra a nachádza sa aj v logu národného parku. Typický dolomitový reliéf pozostáva z najrozmanitejších skalných foriem. Na jeho úpätí vznikajú sutinové kužele. Veľký Rozsutec svojou formou a výškou dominuje celému okoliu Malej Fatry. Vyniká svojráznosťou a bohatstvom rastlinnej pokrývky. Patrí k najbohatším botanickým lokalitám u nás. Nájdu sa tu viaceré slovenské endemity. Veľký Rozsutec je centrom národnej prírodnej rezervácie Rozsutec. Je výborným vyhliadkovým bodom so širokým kruhovým výhľadom. Susedí s vrchmi Malý Rozsutec (1 343,5 m n. m) a Stoh (1 607,4 m n. m.). Červeno značkovaný turistický chodník v úseku Medziholie - Veľký Rozsutec - Medzirozsutce je sezónne uzavretý v období od 1. marca do 15. júna.

Malý Rozsutec

Je vrch na Slovensku nachádzajúci sa vo východnej časti pohoria Malá Fatra - konkrétne v masíve Krivánskej Malej Fatry. Je charakteristickým skalným cimburím a strmými vápencovými stenami dominuje údoliu Bieleho potoka, ktoré prevyšuje o takmer 750 metrov. Z vrcholu je výhľad na susedný vyšší Veľký Rozsutec a do severných strání východnej časti masívu. Turistická trasa z Jánošíkových dier vedie cez osadu Podrozsutie, ktorá je jednou z najkrajších trás v oblasti Malej Fatry. Vrchol je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Rozsutec vyhlásenej v roku 1967 s celkovou výmerou 842 ha, spadajúcou do Národného parku Malá Fatra. V okolí sa nachádza vzácna vápencomilná flóra.

Stoh

Je výrazný lúčnatý vrchol na hlavnom hrebeni Krivánskej časti Malej Fatry. Stoh je dostupný z Vrátnej doliny, Malej Lučivnej, osady Zázrivá - Biela.

Stoh je výborný vyhliadkový bod s kruhovým výhľadom predovšetkým na susedné vrcholy Veľký Rozsutec a Poludňový grúň. Je križovatkou turistických značiek. Časť severného svahu tvorí Národný park Rozsutec a pramení tu Stohový potok. Na časti jeho južného svahu sa rozkladá Národný park Šrámková. Svahy Stohu, ktoré sú silne lavinózne, sú v niektorých častiach porastené súvislými plochami čučoriedok (Vaccinium myrtillus). Je pravdepodobné, že na Stohu pôvodne rástol les a kosodrevina. Počas stáročí bol však pre potreby intenzívneho využívania na pasenie oviec postupne odlesnený. Stoh je svojou dominanciou na hrebeni jedným z najkrajších malofatranských vrcholov.

Šútovský vodopád

Najvyšší vodopád v Malej Fatre má celkovú výšku 38 metrov. Vznikol následkom vyzdvihnutia pohoria a poklesu Turčianskej kotliny. Vodopád sa nachádza na predpokladanej geologickej hranici medzi granitmi a granodioritmi. Samotné podložie je tvorené autometamorfovanými granodioritmi. Šútovský vodopád je napájaný vodami Šútovského potoka, ktorý pramení v zaujímavom skalnom útvare Mojžišove pramene. Priamo nad vodopádom má potok šírku 2,5 metra

Jánošíkove diery

Jánošíkove diery sa nachádzajú v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Skladajú sa z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Preteká nimi Dierový potok, ktorý ich vyformoval. Trasa Jánošíkove diery - Veľký Rozsutec Vás privedie do nádhernej doliny nazývanej Podžiar. V Dierach sa nachádza viac ako dvadsať vodopádov, ktoré spolu vytvárajú Vodopády Dierového potoka. Bizarné skalné útvary so špecifickou klímou sú domovom viacerých zaujímavých druhov rastlín a živočíchov.

Štefanová

Osada vo Vrátnej doline v Malej Fatre. Táto bývalá pastierska osada patrí administratívne do obce Terchová. Rozprestiera sa pod masívom Boboty a Veľkým Rozsutcom v samom závere Vrátnej doliny v časti Nová dolina. Je vyhľadávaným turistickým miestom s viacerými možnosťami na turistiku. Nachádza sa tu niekoľko ubytovacích a stravovacích zariadení a informačné stredisko Národný park Malá Fatra. Štefanová je strediskovou osadou Vrátnej doliny. V roku 1848 zasiahol osadu veľký príval vody a zničil veľkú časť osady. Zahynulo 14 ľudí, ktorým je venovaná pamätná tabuľa na Symbolickom cintoríne. Počas oslobodzovacích bojov dňa 6. apríla 1945 bola osada oslobodená a bola tak prvou v Žilinskom okrese.

Chleb

Je tretí najvyšší vrchol Malej Fatry. Nachádza v Krivánskej Fatre na hlavnom hrebeni a od Veľkého Kriváňa ho oddeľuje Snilovské sedlo. Na jeho vrchole sa rozprestiera rovnomenná Národná prírodná rezervácia Chleb. Chleb sa nachádza v Krivánskej Malej Fatre na hlavnom hrebeni neďaleko vrcholov Veľký Kriváň a Poludňový grúň. Je výborným vyhliadkovým bodom s kruhovým výhľadom. Jeho severné svahy sú zvláštne vytvarované na tzv. "chlebské kotle", pozostatok po dávnych zosuvoch. Na severnej strane pramení vo výške približne 1 300 m n. m. rieka Varínka. Pre túto zvláštnosť ho radi vyhľadávajú lyžiari, pretože sa tu dlho do jari drží sneh (známy svah Oštiepková mulda).

Veľký Kriváň

Je najvyšší vrch pohoria Malá Fatra. Nachádza sa na hlavnom hrebeni Krivánskej časti Malej Fatry, ktorá po ňom nesie svoje meno. Tento lúčnatý vrch s vrcholom nad hornou hranicou rozšírenia kosodreviny je výborným vyhliadkovým bodom s kruhovým výhľadom. Susedí s vrchmi Pekelník (1609 m n. m.) a Chleb (1645, 6 m n. m.), od ktorých ho oddeľujú sedlá Bublen (1610 m n. m.) a Snilovské sedlo (1524 m n. m.). Južné, východné a západné svahy Veľkého Kriváňa sú lavinózne.


Zaujímavosti regiónu

Železnica Oravská Lesná (28km)

Kysucko - oravská lesná železnica vznikla spojením dvoch spočiatku samostatných železníc - Kysuckej lesnej železnice (KLŽ) a Oravskej lesnej železnice (OLŽ). Vybudovanie spojovacej trate cez sedlo Beskyd systémom úvratí bolo technicky pozoruhodným riešením, nemajúcím v Európe obdoby. Po ukončení prevádzky v r.1972 bola väčšina trate i mobiliáru zlikvidovaná. Úsek Chmúra - sedlo Beskyd - Tanečník bol vyhlásený za národnú technickú pamiatku a pod správou Kysuckého múzea v Čadci je prevádzkováný v rámci skanzenu Múzea kysuckej dediny ako Historická lesná úvraťová železnica (HLÚŽ).

Orloj Stará Bystrica (35km)

Slovenský orloj po svojom dokončení patrí nielen medzi pozoruhodnosti obnoveného rínku (spolu so Zbojníckou baštou, fontánou, zbojníckym kameňom), ale patrí medzi jedinečné objekty v rámci Slovenska. Ide o prvý orloj na Slovensku, pretože má všetky atribúty, ktoré sa pre existenciu orloja vyžadujú. V roku 2007 pristúpila Obec Stará Bystrica s architektami Ing. Arch. Ivanom Jarinom a akademickým sochárom Viliamom Loviškom k zmene projektovej dokumentácie a následne došlo k prebudovaniu nosnej konštrukcie orloja.

Rajecká Lesná - najväčší z dreva vyrezávaný betlehem (59km)

Nádherná expozícia nezobrazuje iba Kristovo narodenie v meste Betlehem a jeho život, ale aj dejiny slovenského národa. Scéna Božieho narodenia sa nachádza uprostred diela a je začlenená do obce Rajecká Lesná. Okolo nej sú zastúpené všetky slovenské regióny svojimi najznámejšími miestami a pamiatkami. Hrady Devín, Bratislava, Trenčín, Orava, katedrály v Nitre, Trnave, Spišskej Kapitule, Košiciach a ďalšie. V pozadí sa týči Kriváň, jeden z tatranských štítov, ktorý je symbolom slovenskej krajiny. Celé dielo je 8,5 m dlhé, 2,5 m široké a 3 m vysoké. Spolu je tu rozmiestnených cca 300 postáv, z ktorých sa polovica pohybuje. Slávnostné verejné otvorenie sa uskutočnilo 26. novembra 1995, kedy bola sprístupnená prvá časť - oblasť Stredoslovenského kraja, pričom v nasledovných dvoch rokoch sa dielo skompletizovalo doplnením Západoslovenského a Východoslovenského kraja.

Vlkolínec - pamiatková rezervácia ľudovej architektúry (46km)

Vyše 40 drevených domčekov zo 16. až 19. storočia prirodzene vsadených do nádhernej a nepoškvrnenej prírody sú skutočným balzamom na dušu. Ako žili, kto boli, čím sa zaoberali, v akých hrncoch a ako varili, na čom spávali naši predkovia? Práve na tieto otázky ponúka zachovalá autentická dedina Vlkolínec konkrétne odpovede.

Vychylovka - Nová bystrica (20km)

Je miestna časť obce Nová Bystrica, v okrese Čadca. Leží v Kysuckej vrchovine, v podcelku Bystrická brázda, v údolí potoka Vychylovka a v jej bočných dolinách, v nadmorskej výške 610 m n. m. Súčasťou Vychylovky sú viaceré osady, jednou z najväčších je Podrycierová (670 m n. m.). Celé územie Vychylovky leží na území CHKO Kysuce a v okolí sa vyskytujú viaceré prírodné pozoruhodnosti: slatinisko Chmúra, tzv. Vychylovské skálie (PP) a Vychylovské prahy (PP) s odkryvmi flyšového pásma.

Zuberec (54km)

Je obec na Slovensku v okrese Tvrdošín, v regióne Orava. Nachádza sa 30 km od poľsko slovenských hraníc - Chochołów - Suchá Hora. Rozkladá sa v Studenej doline v Západných Tatrách. Nachádza sa tu významné lyžiarske stredisko Zverovka - Spálená, ktoré sa rozprestiera v Spálenej doline a Roháčskej doline. Nachádza sa tu aj Múzeum oravskej dediny.

Čičmany - ľudová architektúra (72km)

V kotline Strážovských vrchov sa v najvyššie položenej obci v Žilinskom okrese, v obci Čičmany, skoro pri prameni rieky Rajčianky, rozprestiera prírodné múzeum. Táto obec je zaujímavá unikátnou starobylou architektúrou, pre ktorú sú typické maľované zrubové drevenice. Aby sa táto kultúra zachránila a uchovala aj pre ďalšie generácie, bola časť obce v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. V obci sa dodnes pestujú ľudové tradície. Technikou nazývanou geometrická ornamentika sa tu vyšívajú nielen obrázky a obrusy, ale i prekrásne kroje.


Hrady a zámky

Oravský podzámok (25km)

Zachovalý rozsiahly hrad s areálom, jeden z najmalebnejších hradov na Slovensku, týčiaci sa na strmom vápencovom brale 112 m nad hladinou rieky Orava. Priamo nad obcou Oravský podzámok v okrese Dolný Kubín.

Strečno - zrúcanina (26km)

Rekonštruovaná hradná zrúcanina nad obcou na ľavom brehu Váhu, povyše Strečnianskeho prielomu. Spolu so Starým hradom vytvára ojedinelú dvojicu stredovekých pevností.

Likava (36km)

Zrúcanina hradu na výbežku Predného Choča na S od obce Likavka. Hrad je čiastočne konzervovaný a nateraz pre verejnosť neprístupný, ale dá sa navštíviť - na vlastné nebezpečenstvo.

Lietava (50km)

Pomerne rozsiahle a dosť zachované zrúcaniny hradu na strmom hrebienku medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná.

Blatnica (60km)

Zrúcanina hradu na nízkom vápencovom chrbte Plešovice, oddeľujúcom Gaderskú dolinu od Turčianskej kotliny, zhruba 2 km od obce Blatnica.

Budatín - Žilina (32km)

Zachovalý, verejnosti sprístupnený hrad na predmestí Žiliny, pri vtoku Kysuce do Váhu.


Terchová

Obec Terchová leží na úpätí Národného parku Malá Fatra a je rodiskom známeho ľudového hrdinu Juraja Jánošíka (1688 - 1713), Adama Františka Kollára (1718 - 1783.) Nachádza sa tu množstvo kultúrnych pamiatok ako napr. kostol sv. Cyrila a Metoda (Patrí k najkrajším stavbám na Slovensku a je najväčším chrámom zasväteným sv. Cyrilovi a Metodovi v Strednej Európe.), drevený vyrezávaný betlehem (zachytáva biblické výjavy a aj život v Terchovej v minulých storočiach), socha Jánošíka (Bola odhalená pri príležitosti 300. výročia od smrti terchovského rodáka Juraja Jánošíka) a múzeum Juraja Jánošíka v Terchovej.

V Terchovej sa každoročne koná medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni, ktorý je najväčším hudobným festivalom na Slovensku. Okrem toho sa v obci Terchová organizujú aj ďalšie kultúrno - spoločenské podujatia ako napríklad: Cyrilometodské dni, Preteky gazdovských koní, Kosenie kosou, Terchovský Budzogáň, country fest Rozmarín, poľovnícke dni sv. Hurbana a iné.

V lete sú vyhľadávané túry do Vrátnej doliny, ktoré vedú na hrebene Veľkého Rozsutca (1 610 m n. m.), Veľkého Kriváňa (1709 m n. m.) a mnoho ďalších. Zaujímavé sú aj skalnaté masívy - Tiesňavy so Zbojníckym chodníkom a Jánošíkové diery. Z Vrátnej doliny je turistický chodník, ktorým prejdete cez Veľký Rozsutec do Zázrivej - Bielej. Taktisto aj Malá Fatra sa vyznačuje veľkým množstvom turistických chodníkov.

V zimnom období je Vrátna dolina vyhľadávaným strediskom zimných športov. Sú tu výborné podmienky na zjazdové lyžovanie, bežecké lyžovanie, snowboarding a zimnú turistiku s garanciou 120 dní snehu. Vrátna dolina ponúka lyžiarom lyžiarske vleky a sedačkové lanovky. Lyžiarské trate sú upravované a časť z nich je umelo zasnežovaná. Možnosť večerného lyžovania určite uspokojí aj najnáročnejších lyžiarov. Taktiež sa tu konajú súťaže ako Cena Malej Fatry, Európsky pohár snowboardingu. 

Cykloturistika - medzi najfrekventovanejšie cykloturistické trasy patria: Terchovsko - Zázrivká 20 km, Terchovsko - Kysucká 29km, Zázrivsko - Kopaničiarska 10 km, Hornotižianska 5,5 km, Jánošíkovská 14 km, Vrátňanska 6 km, Štefanovska 2 km.

Terchová je rodiskom viacerých významných osobností slovenskej histórie, ale i súčasnosti.